یک مرجع تقلید گفت: یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید در مساجد دنبال شود، تلاش در جهت توسعه فرهنگ قرآنی و افزایش برنامه‏‎های قرآنی ویژه نوجوانان و جوانان است.

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، آیت‎الله‌ جعفر سبحانی در دیدار با سرپرست دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان تهران گفت: یکی از مهمترین مولفه‎های طلبگی تلاش در جهت نفوذ در قلوب مردم با علم و بیان و عمل نیک است؛ چنانچه اهل بیت(ع) نیز چنین بودند.

وی افزود: فعالان فرهنگی در مساجد باید قدر این مکان شریف را بدانند و بدانند که مسجد با ظرفیت بسیار بالایی که دارد از اولین روزهای حاکمیت اسلام مهمترین و محوری‎ترین مکانی بوده است که پیامبر(ص) روی آن تاکید داشته است.

وی گفت: امروزه و با توسعه یافتن امور جامعه اسلامی دولت به تنهایی نمی‌تواند همه مسایل را دنبال کند؛ متولیان مساجد باید با جدیت فعالیت‎های فرهنگی و اجرایی را تعقیب کرده و از این طریق ظرفیت‎های نهفته در مساجد را شکوفا کنند.

این مرجع تقلید یادآور شد: روحانی مسجد باید در ارتباط با دیگران توانا بوده و نحوه رفتار با گروه‌های مختلف سنی به ویژه جوانان را بدانند؛ رفتار نادرست او با جوانان، آنان را از فضای مسجد دور می‏‌کند.

وی گفت: روحانی مسجد باید به قدری به مردم نزدیک باشد که از مشکلات آنها آگاه و پیگیر رفع آن باشد، زیرا مهمتر از برنامه‌های فرهنگی نقش محوری امام جماعت است.

این مرجع تقلید یادآور شد: روحانی زمانی که برای مسجد وقت بگذارد و حتی در اردوهای زیارتی در کنار جوانان باشد و با آنها ارتباط صمیمی و دوستانه برقرار کند، مسلما این گروه از جوانان هیچ‌گاه جذب ضد انقلاب نخواهند شد.

سبحانی با بیان این‌که «مسجدی که امام جماعت آن در نزدیکی مسجد زندگی می‎کند در اجرای برنامه‎ها پرشورتر است» تصریح کرد: این عامل را تجربه ثابت کرده است که هر مسجدی که امام جماعتش به مسجد علاقه‎مند بوده آن مسجد آبادتر شده است.

وی گفت: باید تلاش شود روحانی مسجد، ساکن نزدیک مسجد بوده و فردی باشد که حضور در مسجد مشغله اصلی او باشد، زیرا کسی که در فاصله دوری نسبت به مسجد زندگی می‌کند و نماز جماعت یکی از چندمین مشغله اوست، نمی‌تواند اثرگذاری زیادی داشته باشد و آن مسجد نیز توفیق چندانی به دست نمی‌آورد.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظر
بازخوردهای انلاین
مشاهده تمامی نظرات