فعالیت‌های برون مرزی

قرآن آموزان خارجی

یکی از اهداف و آرمان‌های مؤسسه بیت الاحزان، فعالیت در جغرافیای جهان اسلام بوده است و رویکرد مؤسسه طی سال‌های گذشته گویای تلاش در این مسیر می‌باشد به گونه‌ای که تاکنون ۹۴ نفر از اتباع ۱۲ کشور خارجی در مراکز شبانه روزی حفظ یکساله قرآن مؤسسه در داخل کشور موفق به حفظ قرآن شده‌اند و هم اکنون برخی از حافظان در خارج از مرزهای کشور (عراق، آمریکا، هندوستان) برنامه‌های آموزش قرآن کریم را برپا نموده‌اند.

معاونت امور بین الملل

با توجه به استقبال نوجوانان و جوانان از برخی کشورهای خارجی جهت حضور در مراکز شبانه روزی حفظ تخصصی بیت الاحزان و با عنایت به آرمان مجموعه قرآنی بیت الاحزان حضرت زهرا (س) به منظور ترویج آموزه‌های قرآن کریم در جغرافیای جهان اسلام، در مهرماه ۱۳۹۷ معاونت امور بین الملل این مؤسسه به مدیریت یوسف انوری، از مدیران با سابقه این مجموعه قرآنی آغاز به کار کرد.
از اهداف راه اندازی این معاونت می‌توان به ایجاد زمینه جهت راه اندازی شعب در خارج از کشور، نظام‌مند کردن فعالیت های خارج از کشور مؤسسه، برگزاری طرح ملی رحله در خارج از کشور، تشکیل مدرسه حفظ ویژه حفاظ خارجی در ایران، تعیین کشورهای هدف فعالیت، چگونگی مدیریت و شیوه‌های تربیتی و آموزشی قرآن آموزان خارجی و طریقه جذب و تبلیغات در خارج از کشور اشاره کرد.
پس از راه اندازی این معاونت، پیگیری‌هایی جهت راه اندازی مراکز حفظ قرآن و گسترش فعالیت‌های قرآنی در خارج از مرزهای کشور با تمرکز بر کشورهای اسلامی منطقه صورت گرفته است.
رایزنی با مدیران و کارشناسان مرکز ارتباطات و امور بین الملل مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه کشور، انعقاد تفاهم نامه با جامعه المصطفی العالمیه و سفر کارشناسان بیت الاحزان به لبنان به منظور ارزیابی زمینه‌های برپایی مراکز شبانه روزی در کشورهای اسلامی منطقه غرب آسیا از اقدامات انجام شده توسط این معاونت بوده است.