حجت الاسلام شاهسونی در آئین معرفی روستای قرآنی کشور:
مدیر مؤسسه بیت الاحزان: اگر برای روستای قرآنی و برنامه‌های قرآنی این روستاها یک سنت حسنه پایه‌گذاری شود و ردیف بودجه‌ای در وزارت ارشاد و معاونت قرآن و عترت برای آنها در نظر گرفته شود تا سالانه از آن بهره‌مند شود بسیار مناسب خواهد بود. این ردیف بودجه باعث می‌شود تلاش در روستاها بیشتر شود و به تبع روستاهای دیگر نیز به این جرگه اضافه خواهند شد./ وجه تمایز روستای محمد آباد الگوی توسعه از پایین به بالاست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بیت الاحزان به نقل از ایکنا، حجت الاسلام والمسلمین علیرضا شاهسونی، مدیر موسسه فرهنگی قرآن و عترت بیت الاحزان حضرت زهرا(س) در در آئین معرفی روستای قرآنی کشور که صبح روز گذشته، ۱۹ مردادماه برگزار شد به نمایندگی از روستاهای قرآنی به سخنرانی پرداخت.

وی با اشاره به اینکه دیدگاه قرآن در مورد شهر و روستا متفاوت از نگاه‌های معمول است به آیاتی از سوره مبارکه یاسین اشاره کرد و گفت: در قرآن هر جا جمعیت متمرکز بشود شهر به شمار نمی‌آید و هر جا هم جمعیت کم باشد به عنوان روستا معرفی نشده است، بلکه تعریف‌ها بر خلاف این تعریف رایج است. در قرآن خیلی جاها که جمعیت زیاد است به عنوان «قریه» معرفی شده است، خداوند متعال در سوره مبارکه یاسین می‌فرماید «وَاضْرِبْ لَهُمْ مَثَلًا أَصْحَابَ الْقَرْیَهِ» طبق بیان مفسرین قریه‌ای که در اینجا مطرح شده شهر انطاکیه است. این شهر به خاطر اینکه مردمش حق‌پرست و دین‌محور نبوده‌اند، از آن به عنوان قریه یاد شده است. در همین سوره فردی که از روستاهای اطراف انطاکیه به این شهر می‌آید، در قرآن به عنوان «مدینه» یا شهر معرفی شده است،‌ این یعنی ملاک قرآن از شهر و روستا متفاوت است.

وی افزود: اگر بر اساس معیارهایی که قرآن در مورد شهر و روستا ذکر کرده است تصمیم بگیریم، روستاهایی که در اولین دوره انتخاب روستای قرآنی معرفی شده‌اند، ‌مصداق بارز شهر در قرآن هستند. بنابر این در اطلاق شهر و روستا باید بیشتر دنبال ملاک‌های اصلی دین‌محوری و قرآن‌محوری در جامعه باشیم تا ملاک‌هایی همچون امکانات و جمعیت.

 

برای روستاهای قرآنی ردیف بودجه در نظر گرفته شود

شاهسونی در ادامه به ارائه برخی پیشنهادات برای حمایت از روستاهای قرآنی پرداخت و اظهار کرد: طرح روستای قرآنی در بحث الگوسازی و الگودهی در جامعه بسیار مؤثر است و تشویق این عزیزان در رشد و نمو فعالیت‌ها بسیار مؤثر خواهد بود. مدلسازی و ارائه یک مدل قرآنی به سایر نقاط کشور در قالب این طرح می‌تواند روند مطلوب این رویداد را تضمین کند.

مدیر موسسه فرهنگی قرآن و عترت بیت الاحزان حضرت زهرا(س) بیان کرد: اگر برای روستای قرآنی و برنامه‌های قرآنی این روستاها یک سنت حسنه پایه‌گذاری شود و ردیف بودجه‌ای در وزارت ارشاد و معاونت قرآن و عترت برای آنها در نظر گرفته شود تا سالانه از آن بهره‌مند شود بسیار مناسب خواهد بود. این ردیف بودجه باعث می‌شود تلاش در روستاها بیشتر شود و به تبع روستاهای دیگر نیز به این جرگه اضافه خواهند شد.

وی اظهار کرد: از وزارت کشور هم درخواست دارم به استانداری‌ها ابلاغ کند تا این روستاها دارای ردیف بودجه شوند و طرح‌های عمرانی و فرهنگی ویژه برای آنها تعریف شود و مورد حمایت ویژه قرار بگیرند، قطعاً اگر از وزارت کشور به استانداری‌ها ابلاغ صورت گیرد، موثر خواهد بود.

 

مدل توسعه از پایین به بالا، وجه تمایز روستای قرآنی محمد آباد

شاهسونی در بخش دیگری از صحبت‌هایش در این مراسم به برخی وجوه تمایز روستای «محمدآباد» که در شهرستان استهبان استان فارس واقع شده است با دیگر روستاهای قرآنی انتخاب شده اشاره کرد و گفت: فعالیت قرآنی در این روستا محدود به خود روستا نشده است، در این روستا فعالیت قرآنی از سه دهه قبل آغاز شده است و منحصر به مردم روستا نیست، بلکه یک مدل توسعه فعالیت‌های قرآنی در کشور است.

همیشه توسعه فعالیت‌ها از بالا به پایین انجام می‌شود، اما فعالیت قرآنی از روستای قرآنی محمدآباد استهبان شروع شد، اول روستا بعد روستاهای اطراف، در ادامه شهر استهبان، بعد شهرهای اطراف، مرکز استان، استان‌ها همجوار و … درگیر فعالیت قرآنی این روستا شدند به طوری که در حال حاضر فعالیت قرآنی این روستا در ۱۶ استان کشور دیده می‌شود و حافظان زیادی هر ساله به این روستا مراجعه می‌کنند. این افراد یک سال مهمان روستا می‌شوند، در این روستا حتی مهمانان و قرآن‌آموزانی از کشورهایی همچون عراق، پاکستان و امریکا نیز حضور داشته‌ و در حال حاضر هم در کشور خود فعالیت قرآنی انجام می‌دهند. آثار و برکات این روستای قرآنی در اقصی نقاط کشور قابل مشاهده است.

0 نظر
بازخوردهای انلاین
مشاهده تمامی نظرات