اگر می‌خواهید در زندگی فردی موفق باشید، به نکاتی که در زیر اشاره می‌شود توجه کنید: یکی از مهم‌ترین راه‌های استثنایی برای کسب موفقیت در زندگی، کنترل استرس است. درصد قابل توجهی از مردم، دچار استرس و اضطراب هستند. به عبارت دیگر، هیچ‌کس در دنیا نیست که بتواند استرس و اضطراب را به طور کامل کنترل کند. البته استرس و اضطراب، تا حدودی طبیعی و همیشه همراه ما است.

 

 بیشتر مردم فقط می‌خواهند زندگی خوب و خوشی داشته باشند و همواره در زندگی، شاد و موفق باشند، اما آیا تا به حال از خود پرسیده‌اید که چگونه می‌توانید ابعاد تازه‌ای را وارد زندگی خود سازید؟ منظور از ابعاد تازه در زندگی، افق‌های تازه‌ای است که برای خود به وجود می‌آوریم و معنا و وضع تازه و عمیق‌تری به زندگی خویش می‌دهیم. بعضی وقت‌ها پیش آمده که به خودمان قول می‌دهیم از فردا زندگی بهتری را آغاز کنیم، اما متأسفانه بعد از مدتی زیر قول خود می‌زنیم. بیشتر مردم بر این باورند که کسب موفقیت در زندگی، سخت و دشوار است، اما در حقیقت برای دست یافتن به موفقیت در زندگی، به تلاش و کوشش و جدیت نیاز است. فقط کافی است بخواهیم و اراده کنیم.

 اگر می‌خواهید در زندگی فردی موفق باشید، به نکاتی که در زیر اشاره می‌شود توجه کنید:

 ۱ـ کنترل استرس

 یکی از مهم‌ترین راه‌های استثنایی برای کسب موفقیت در زندگی، کنترل استرس است. درصد قابل توجهی از مردم، دچار استرس و اضطراب هستند. به عبارت دیگر، هیچ‌کس در دنیا نیست که بتواند استرس و اضطراب را به طور کامل کنترل کند. البته استرس و اضطراب، تا حدودی طبیعی و همیشه همراه ما است. هنگامی که دچار استرس می‌شوید، یک نفس آرام و عمیق بکشید به صورت دم و بازدم، بعد بدنتان را شل کنید و اندام‌ها را بکشید و سپس کلمات آرامش‌بخش را با خود تکرار کنید، به عنوان مثال با خود بگویید، من آرام هستم یا من استرس و اضطراب ندارم و از محیطی که باعث ایجاد استرس در شما شده است، خارج شوید. سعی کنید استرس خود را کنترل کنید. زمانی که بتوانید با این روش یا هر روش دیگری که خودتان می‌دانید استرستان را کنترل کنید، آن وقت می‌توانید با آرامش بیشتری مشکلات زندگی را بررسی و سپس حل و فصل کنید؛ زیرا توانسته‌اید در زندگی به آرامش نسبی دست یابید. در نتیجه، یک گام در جهت موفقیت در زندگی برداشته‌اید.

  ۲ـ  تغذیه مناسب

یکی دیگر از راه‌های موفقیت در زندگی، توجه داشتن به تغذیه سالم است. شما با داشتن یک رژیم غذایی مناسب و استفاده بیشتر از سبزی‌ها، مواد معدنی، انواع ویتامین‌ها و ثابت نگه داشتن قند خون، می‌توانید فشارهای روانی را کم کنید. تلاش کنید به جای استفاده از مواد غذایی کنسرو شده و نیز پرچرب، بیشتر از غذاهای خانگی و طبیعی استفاده کنید، زیرا غذاهای کنسرو شده، بیشتر شامل مواد افزودنی است و فقط باعث اضافه‌وزن می‌شود. پس از رژیم غذایی خود غافل نشوید، که سلامت بدن را تضمین می‌کند. زمانی که به لحاظ روحی و جسمی سالم باشید، می‌توانید به موفقیت‌های زیادی در زندگی خود دست یابید.

 ۳ـ ورزش کردن

 ورزش کردن هم روی موفقیت شما در زندگی تأثیر می‌گذارد. پس هر روز ورزش کنید، زیرا بدن به ورزش روزانه نیاز دارد. در واقع سعی کنید ورزش را در برنامه‌های روزانه خود بگنجانید. بد نیست بدانید که ورزش، فقط برای سلامت جسم نیست، بلکه در روحیه ما نیز خیلی موثر است. پس از چند دقیقه ورزش، روحیه پس از ورزش و قبل از ورزش را مقایسه کنید. ورزش سموم بدن را دفع می‌کند و باعث شادابی می‌شود، کالری‌های اضافه در بدن را می‌سوزاند، ضریب هوشی را بالا می‌برد و خستگی ناشی از کارهای روزانه را در بدن ما از میان می‌برد. در نتیجه زمانی که ورزش می‌کنید، سالم‌تر و سرحال‌تر می‌شوید، آن وقت بهتر می‌توانید با مشکلات خود کنار بیایید.

 ۴ـ افکار مثبت

 برای رسیدن به موفقیت در زندگی، باید افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنید، زیرا افکار مثبت، یکی از عوامل موثر بر موفقیت در زندگی محسوب می‌شود. وقتی افکار منفی به سراغتان آمد و ذهنتان را درگیر خود کرد، یک نفس عمیق بکشید و سپس با آرامش به موضوعات خوب و امیدبخش فکر کنید، زیرا افکار منفی، مانع رسیدن شما به اهدافتان می‌شود. اگر بتوانید بر افکارتان مسلط شوید، آن وقت می‌توانید با روحیه‌ای مناسب و خوب به هدفتان در زندگی دست یابید. موفقیت ما در زندگی به نوع تفکر و نیز نگرش ما بستگی دارد. پس همیشه مثبت فکر کنید و شاد باشید، زیرا لحظه‌ها در گذرند.

 ۵ـ روحیه خوب

 یکی دیگر از مهم‌ترین راهکارهای موفقیت در زندگی، داشتن روحیه مثبت و بالاست. ما می‌توانیم با انقلاب درونی، تغییرات مثبتی در روحیه خود و اطرافیان ایجاد کنیم. اگر روحیه مثبتی داشته باشیم، چهره و نگاه ما بشاش می‌شود و روحیه اطرافیان ما نیز بهتر می‌شود؛ و اگر روحیه منفی داشته باشیم، هم حال خودمان را خراب کرده‌ایم و هم حال اطرافیان را. شما با داشتن روحیه بالا می‌توانید افکار منفی را از ذهنتان پاک کنید و با آرامش خاطر، به دنبال کسب موفقیت در زندگی بروید. پس مراقب روحیه خود باشید.

 فراموش نکنیم

موفقیت در زندگی به نحوه تفکر و نیز نگرش ما بستگی دارد. پس استرس خود را کنترل کنید، به تغذیه خود توجه داشته باشید، ورزش کنید و افکار منفی را از ذهنتان بزدایید و در نهایت، روحیه‌ای بالا داشته باشید؛ (۱) به خاطر داشته باشید که در دین مبین اسلام هیچگاه بن بست وجود ندارد بلکه هر مشکلی که در زندگی انسان، به وجود بیاید دارای راه حل است، فقط چیزی که لازم است اینکه انسان برخدا توکل کند «وَ مَن یَتَوَکَّل عَلَی اللهِ فَهُوَ حَسبُهُ» (۲) و به اهل بیت (علیهم السلام) نیز توسل جوید «و ابتغوا الیه الوسیله» (۳) و در مسیر زندگی الهی حرکت کند «وَ إِلَى اللَّهِ الْمَصیر» (۴) و همت و اراده و تلاش داشته باشد که «مَنْ طَلَبَ شَیْئاً نَالَهُ أَوْ بَعْضَه‏ – هر کس به دنبال چیزی باشد (و تلاش کند) به آن، یا بعضی از آن دست می یابد.» (۵)

——————

۱-  تبیان

۲- طلاق/۳

۳-مائده/۳۵

۴- نور/۴۲

۵- نهج البلاغه / حکمت ۳۸۶.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظر
بازخوردهای انلاین
مشاهده تمامی نظرات