Generic filters
فیلتر بر اساس دسته‌ها
انتخاب همه
اخبار
اخبار عمومی مؤسسه
اخبار قرآنی ایران
اخبار کشوری
افتخارات
بازدیدها
دیدارها
بین المللی
جشنواره ملی جبرئیل امین
حفظ مجازی قرآن کریم
حوزه علمیه قرآن محور
دانشسرای علوم قرآن و حدیث باقرالعلوم
شعب
طرح قرآنی ایلاف
طرح ملی آیات زندگی
طرح ملی رحله
محافل و مجالس
مراکز حفظ همراه با تحصیل
مراکز شبانه روزی حفظ یکساله
مراکز روزانه حفظ دوساله خواهران
مصاحبه‌
مناسبت‌ها
مهد و پیش دبستانی قرآن محور
گزارش تصویری
تصاویر
بیت الاحزان در سالی که گذشت
بازدیدها و دیدارها
تصاویر رویدادها
تصاویر شعب
جلسات و محافل
ثبت نام ها
مستندات
مستندات آموزشی مؤسسه
مستندات اداری مؤسسه
مستندات اقتصادی مؤسسه
مستندات بازرسی
مستندات مالی مؤسسه
مستندات متفرقه مؤسسه
چندرسانه ای
تولیدات رسانه‌ای مؤسسه
مستندها و برنامه‌های تلویزیونی
گزارش ویدیویی
مقالات
چهره‌های شاخص مؤسسه
مراکز شبانه روزی حفظ یکساله
یکی از مراجع تقلید شیعیان قلب با ایمان و انسان عالم و با عمل را بالاتر از کبریت احمر که در روایات بیان شده دانست و گفت: انسان اگر علم و ایمان داشته باشد به خدا می‎رسد.

آیت‎الله‎‌العظمی وحید خراسانی، از مراجع عظام تقلید ۳۱ اردیبهشت در ابتدای درس تفسیر خود در مسجد اعظم با قرائت آیات ۳۷ تا ۴۶ سوره یاسین گفت: فهم این آیات، کلید حل مشکل مبدأ و معاد و نبوت است.

وی افزود: هم عالم و هم آدم، مبدأ و معاد دارد؛ چراغ راه مبدأ و معاد که آن چراغ و سراج منیز است، خاتمیت است؛ هر کسی به این مبدأ و معاد عارف شد به کمال رسید و هر کس که جاهل شد، در اسفل السافلین ضلالت گرفتار آمد.

مبدأ، در سراسر این عالم در جریان است

این مرجع تقلید بیان کرد: مبدأ، در سراسر این عالم در جریان است؛ دو حرکت در این عالم وجود دارد که اولین آن حرکت اما به تسخیر است و دومی توأم  بودن آن حرکت با نظام و نظام است؛ این مسئله کلید قفل توحید است و حرکت طبیعی نمی‎تواند مختلف باشد.

وی گفت: اگر متحرک در حرکت مختلف بود کاشف از قدرت محرکه‎ای است که آن طبیعت را خنثی می‎کند؛ روز و شب می‎گذرد و شب آن را از روز می‎گیرد به تعبیر قرآن چه گرفتن بهت‎انگیری؛ باز هم مطلب منعکس می‎شود در نتیجه آن گرفتن و در عمل و در میزان روز و شب که با هم برابر هستند.

آیت‌الله‌العظمی وحید خراسانی اظهار کرد: به تدریج روزها از یک طرف بلند و شب‎ها کوتاه می‎شوند واین نظام همچنان در حال اجراست؛ نه یک شب کمتر و نه یک شب بیشتر؛ همیشه این نظام در حال تغییر در یک مدار مشخص توالی متناسب است.

وی گفت: در خصوص این گرفتن و پس دادن روز و شب در این چرخه، باید به این نکته توجه کرد که چه قوامی است که این طبیعت را خنثی می‎کند؛ آنجا که خداوند می‎فرماید: «وَالشَّمْسُ تَجْرِی لِمُسْتَقَرٍّ لَّهَا ذَلِکَ تَقْدِیرُ الْعَزِیزِ الْعَلِیمِ»، عزیز حکیم یعنی قدرت و حکمت لایتنهایی.

این مرجع تقلید اظهار کرد: نه آفتاب قدرت درک شب را دارد و نه شب می‎تواند خورشید را در خود جای دهد؛ حرارت خورشید و شکل این حرارت از منبعی که ۱ میلیون و ۳۰۰ برابر زمین است باعث ایجاد فصول در روی کره زمین و نظام بخشی به زندگی آدمی می‎شود.

وی گفت: این قدرتی که این خورشید با این عظمت که یک ستاره معمولی در جمع ستارگان آسمان است را به این دقت در مدار خود می‎چرخاند که ذره‎ای نقص در این جریان تمام زندگی بشر را زیر رو خواهد کرد، بیانگر حکمت و قدرت لایزال الهی است.

حرکت ماه دقیقاً منطبق بر حرکت انسان بر روی این کره خاکی است

آیت‌الله‌العظمی وحید خراسانی عنوان کرد: ماه در اول ماه چون گمشده‎ای است که همه با وسیله با دنبال آن هستند و در وسط ماه کمال می‎یابد تا به بدر تمام برسد و پس از آن دوباره گم می‎شود و پیدا می‎شود؛ این حرکت دقیقاً منطبق بر حرکت انسان بر روی این کره خاکی است.

وی اظهار کرد: این سران کشورها و ابرقدرت‎هایی که این همه در دنیا جارو جنجال به پا می‎کنند فراموش می‎کنند که از لقاح اوول و اسپرم در تخمکی قرار گرفتند که با ذره‌بین هم دیده نمی‎شود و پس از چند سال عمر دوباره از بین خواهند رفت؛ آن‌ها این سیر را فراموش کرده‎اند که این گونه برای مردم و نظام خلقت و خدا عربده‌کشی می‎کنند.

این مرجع تقلید گفت: اگر کسی این سیر را ببیند و دقت کند عزیر می‎شود و زندگی‌اش تغییر پیدا می‎کند و از همه مهم‌تر خشیت پیدا می‎کند؛ چیزی که بسیاری از مردم آن را فراموش می‎کنند.

وی تأکید کرد: مؤمنان کم هستند و کمیاب‌تر از کبریت احمر هستند؛ قلب با ایمان بالاتر و اعز من کبریت‌الاحمر است و انسان اگر علم و ایمان داشته باشد به خدا می‎رسد. نتیجه این بحث آن است که بفهمیم که هیچ نمی‎فهیم و بدانیم که هیچ نمی‎دانیم و هیچ نیستیم.

یادآور می‌شود، منظور از کبریت احمر، جوهر و اکسیری است که خیلی به ندرت یافت می‌شود و کیمیاگران به‌دنبال آن هستند. در روایتی از امام صادق(ع) مؤمنان واقعی و حقیقی را همچون کبریت احمر و به عبارتی یاقوت سرخ و اکسیر و جوهر و معدنی نایاب و نهایتاً کم‌یاب حتی از آن هم عزیزتر و کمتر توصیف کرده و می‌فرمایند: این گونه مؤمنان آراسته به سکوت طولانی (همراه با تفکر) و پوشاندن راز مردم و خودش و برپایی نماز و زکات و حج و روزه و مواسات با برادران دینی در مشکلات و راحتی‌ها هستند، خوشا به حالشان، آن‌ها بهترین جایگاه را دارند و وارثان فردوس در بهشت و جاویدان در آن هستند.

				
					beytolahzan.ir/?p=1788
				
			
0 نظر
بازخوردهای انلاین
مشاهده تمامی نظرات