فیلتر بر اساس دسته‌ها
انتخاب همه
اخبار
اخبار عمومی مؤسسه
اخبار قرآنی ایران
اخبار کشوری
افتخارات
بازدیدها
دیدارها
بین المللی
جشنواره ملی جبرئیل امین
حفظ مجازی قرآن کریم
حوزه علمیه قرآن محور
دانشسرای علوم قرآن و حدیث باقرالعلوم
شعب
طرح قرآنی ایلاف
طرح ملی آیات زندگی
طرح ملی رحله
محافل و مجالس
مراکز حفظ همراه با تحصیل
مراکز شبانه روزی حفظ یکساله
مراکز روزانه حفظ دوساله خواهران
مصاحبه‌
مناسبت‌ها
مهد و پیش دبستانی قرآن محور
گزارش تصویری
تصاویر
بیت الاحزان در سالی که گذشت
بازدیدها و دیدارها
تصاویر رویدادها
تصاویر شعب
جلسات و محافل
ثبت نام ها
مستندات
مستندات آموزشی مؤسسه
مستندات اداری مؤسسه
مستندات اقتصادی مؤسسه
مستندات بازرسی
مستندات مالی مؤسسه
مستندات متفرقه مؤسسه
چندرسانه ای
تولیدات رسانه‌ای مؤسسه
مستندها و برنامه‌های تلویزیونی
گزارش ویدیویی
مقالات
چهره‌های شاخص مؤسسه
مراکز شبانه روزی حفظ یکساله
پیامبر (صلی الله علیه و آله) فرمود: آيا دوست داريد همانند خران گمشده باشيد، نه اصحاب كفّارات؟

معمولا انسان چنین است که وقتی دچار بیماری می شود، نگران شده و بی تابی می کند اما به علت و نتیجه این بیماری توجهی ندارد اینکه حکمت خداوند است و او مورد توجه حضرت حق عز و جل است، لذا به جزع و فزع می افتد؛ این درحالی است که در سخنان معصومین (علیهم السلام) پاداش، فائده و ارزشهایی برای بیماری و صبر بر آن ذکر شده است.

روزى پیامبر (صلّى اللَّه علیه و آله و سلم) به اصحاب فرمود: کدامیک از شما دوست دارد، سالم بماند و بیمار نشود؟ عرض کردند: همه ما اى پیامبر خدا (صلّى اللَّه علیه و آله و سلم.)

فرمود: آیا دوست دارید همانند خران گمشده باشید، نه اصحاب کفّارات؟

 (چون بیمارى کفّاره گناهان مى‏گردد) سوگند به کسى که جانم در دست اوست، انسان در بهشت مقامى دارد که با عمل به آن نمى‏رسد، اما به صبر بر بلا به آن مى‏رسد و بزرگى پاداش، در مقابل بلاى بزرگ است و خداوند هر گاه بنده‏اى را دوست بدارد، او را به بلاى بزرگ مبتلا مى‏سازد که اگر صابر بود، رضا و خشنودى خدا را به دست مى‏آورد، و اگر صبر نکرد مورد خشم و غضب او قرار خواهد گرفت.

فرمود: اگر مؤمن در بیمارى نیکویى حال خود را بداند، دوست نمى‏ دارد، از آن خارج گردد.

و فرمود: اهل عافیت در قیامت دوست مى‏دارند، که بدن‏شان را در دنیا با مقراضى (قیچی) مى‏ بریدند، چون پاداش بزرگ اهل بلا را مى‏ بینند.

حضرت موسى عرض کرد: خدایا دوست ندارم که بیمار و ضعیف گردم و در عبادت من سستى پیدا گردد و هم دوست ندارم همیشه سالم باشم که تو را فراموش کنم، بلکه دوست دارم گاهى بیمار شوم که تو را یاد کنم و گاهى سالم شوم، و تو را شکرگذارم.

بیمارى ابو درداء و سخن او

چگونگی حالات اصحاب معصومین (علیهم السلام) و بزرگان دین در حال مریضی و سخنان آنها در این حال می تواند باعث قوت قلب ما در تحمل سختی مریضی ها و مشکلات آن باشد.

آورده‏اند که «ابو درداء» بیمار شد و گروهى به عیادت وى رفتند و از او پرسیدند: از چه شکایت دارى؟ گفت: از گناهانم، گفتند: چه دوست دارى؟

گفت: بخشش خداوند را، گفتند: طبیبى برایت بیاوریم؟ گفت: طبیب مرا بیمار کرده، گفتند: از او بپرس چرا بیمارت کرده؟ گفت: پرسیده‏ ام، و جواب داد که هر کارى بخواهم مى‏ کنم (و کسى حق اعتراضى ندارد).

بیماری یکی از بزرگان

یکى از بزرگان بیمار شد، به او گفتند: خود را معالجه کن؟

گفت: قوم عاد و ثمود و اصحاب رسّ (قوم شعیب) و مردمانى که بین اینها بودند، طبیبهاى حاذق و دارو داشتند، ولى اکنون آثارى از آن طبیب‏ها و آن مردمان باقى نیست و اگر داروها مانع درد بودند، هیچ گاه اطباء و پادشاهان نمى‏ مردند.    (إرشاد القلوب / ترجمه سلگى، ج‏۱، ص: ۱۲۱)

				
					beytolahzan.ir/?p=1515
				
			
0 نظر
بازخوردهای انلاین
مشاهده تمامی نظرات