۸۱ بازدید انتشار : ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۱۸ آخرین ویرایش : ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۱۸

مدیر مؤسسه بیت الاحزان در گفتگو با ایکنا:

عده‌ای از ترویج قرآن در جامعه می‌ترسند / تربیت حافظان یك كار صرف عبادی نیست

عضو شورای توسعه فرهنگ قرآنی كشور با انتقاد از بی‌مهری‌ها به ساحت قرآن كریم و عدم تخصیص بودجه مناسب به این عرصه گفت: برخی نمی‌خواهند قرآن ترویج پیدا كند زیرا اگر در جامعه ترویج شود، سیاست‌ها آن‌ها رو می‌شود و در بسیاری از مواقع اگر آموزه‌های قرآن در جامعه پیاده شود و انس با قرآن در جامعه توسعه پیدا كند دیگر حرف‌های آنان خریدار نخواهد داشت لذا عامداً اجازه نمی‌دهند كه قرآن توسعه پیدا كند.

حجت‌الاسلام علی‌رضا شاهسونی، عضو شورای توسعه فرهنگ قرآنی كشور در گفت‌وگو با ایكنا از فارس، از تخصیص بسیار كم بودجه‌های قرآنی انتقاد كرد و گفت: متأسفانه بودجه‌های حداقلی كه برای قرآن اختصاص می‌دهند مایه خجالت انسان است كه در یك كشور اسلامی برای همه بخش‌ها بودجه‌های چند هزار میلیاردی اختصاص می‌دهد اما به بحث ترویج قرآن بودجه چند میلیاردی برای كل كشور و اكثراً هم در تخصیص دچار مشكل شده و آن‌قدر كم و قطره‌چكانی اختصاص می‌دهند كه به هیچ‌كس بودجه درستی نمی‌رسد و به معنای واقعی هیچ حمایتی از فعالیت‌های قرآنی نمی‌شود و با این شرایط منتظر هستیم تا شرایط اقتصادی، فرهنگی و سیاسی كشور بهتر شود.

وی افزود: باید این مسائل را به برخی از نمایندگان مجلس و دولتمردان انتقال داد تا از خواب بیدار شوند و آن كاری كه باید برای قرآن انجام دهند و خود را به غفلت نزنند؛ البته برخی هم هستند كه نمی‌خواهند قرآن ترویج پیدا كند زیرا اگر در جامعه ترویج شود، سیاست‌ها آن‌ها رو می‌شود و در بسیاری از مواقع اگر آموزه‌های قرآن در جامعه پیاده شود و انس با قرآن در جامعه توسعه پیدا كند دیگر حرف‌های آنان خریدار نخواهد داشت لذا عامداً اجازه نمی‌دهند كه قرآن توسعه پیدا كند زیرا می‌دانند اگر قرآن توسعه پیدا كرد دیگر جایگاهی در جامعه نخواهند داشت.

شاهسونی همچنین با اشاره به ضرورت هزینه كردن برای قرآن گفت: جلسه‌ای در سال گذشته و قبل از جریان شیوع كرونا با آیت‌الله‌العظمی جوادی آملی دیدار داشتیم كه ایشان نكته‌ای فرمودند كه بسیار زیبا و كاربردی بود.

وی افزود: ایشان فرمودند شما كه حافظ قرآن تربیت می‌كنید گمان نكنید صرفاً یك كار قرآنی و عبادی انجام می‌دهید. در صورتی كه با تربیت حافظ قرآن یك كار سیاسی و اقتصادی انجام می‌دهید. اگر حافظان قرآن را تربیت كنیم و در آینده حافظان قرآن سكانداران این مملكت اعم از فرمانداران، رؤسا، بخشداران و شهرداران و غیره شوند، آن هنگام بسیاری از مشكلاتی كه امروز در مباحث سیاسی و اداره جامعه داریم، نخواهیم داشت.

شاهسونی با بیان اینكه اگر جامعه‌ قرآنی و نیمی از افراد آن حافظ قرآن باشند، یك كار قرآنی كرده‌ایم، افزود: چرا این همه اختلاس‌ها در مملكت ما زیاد شده است. اگر كسانی كه مسئولیت امور مالی كشور به عهده می‌گرفتند از بین حافظان قرآن بودند قطعاً اختلاس‌ها روند صعودی نداشت و این‌گونه نبود.

مدیر مؤسسه قرآنی بیت‌الاحزان حضرت زهرا(س)، فرهنگ را زیربنای توسعه و پیشرفت هر كشوری دانست و گفت: فرهنگ دینی زیربنای توسعه و رشد ماست كه این مسئله را می‌توان از احادیث، آیات قرآن و سخنان بزرگان به خصوص رهبر معظم انقلاب استخراج كرد و اگر فرهنگ ما فرهنگ دینی صحیح باشد و این فرهنگ به درستی در جامعه ترویج شود، در سایر عرصه‌ها موفق هم خواهیم بود.

وی به سخنان رهبر معظم انقلاب در این عرصه اشاره كرد و گفت: معظم‌له فرمودند كاری كه قرآنی‌ها امروز در كشور انجام می‌دهند یك كار راهبردی است. كار راهبردی یعنی یك كار زیربنایی، اصولی و ریشه‌ای و كاری كه كارهای دیگر بر آن بنا می‌شوند. از طرف دیگر فرمودند باید ۱۰ میلیون حافظ در كشور داشته باشیم و در این صورت كشور ما به كشور نفوذناپذیر از جهات سیاسی، اقتصادی، نظامی و فرهنگی تبدیل می‌شود.
تأثیر تربیت ۱۰ میلیون حافظ قرآن در كشور

شاهسونی با تأكید بر اینكه اگر در كشور ۱۰ میلیون حافظ كل قرآن كریم داشته باشیم یك كشور نفوذناپذیر در عرصه‌های مختلف خواهیم داشت لذا به بحث قرآن و تربیت حافظان قرآن نباید صرفاً به دید یك كار عبادی نگاه كنیم، گفت: انسان تأسف می‌خورد از دیدگاه‌های بسیار ضعیف و ناقص برخی از مسئولان و همین دیدگاه‌ها در برخی از بخش‌ها مثل اقتصادی كشور را زمین‌گیر كرده است.

عضو هیئت مدیره اتحادیه تشكل‌های قرآنی كشور ادامه داد: یكی از مسئولان گفته بود كه اگر مردم می‌خواهند قرآن بخوانند، بروند خودشان قرآن بخوانند چرا بودجه اختصاص دهیم برای اینكه مردم قرآن بخوانند. انسان واقعاً تأسف می‌خورد از این كوته‌فكری‌ها كه فكر می‌كنند قرآن‌خواندن تنها یك عبادت است. این افراد قرآن را سیاست و اقتصاد و دفاع نمی‌بینند و صرفاً به آن به‌عنوان یك عبادت صرف نگاه می‌كنند نه حتی عبادت همراه با تفكر و تعقل كه اگر یك عبادت همراه با تفكر و تعقل باشد قطعاً نتایج بسیار خوبی خواهد داشت.

وی بیان كرد: امروز شاهد افزایش آمار زندانی‌ها و جرائم و طلاق‌ها و اختلافات نسبت به جمعیت و كشوری كه داعیه‌دار تمدن اسلامی است، هستیم و این‌ها زیبنده نظام جمهوری اسلامی نیست اما چرا چنین چیزی وجود دارد، چون در فرهنگ دینی و قرآنی كار نكرده‌ایم و اگر كار كرده و تعالیم كتاب آسمانی را در كشور و جامعه پیاده كرده بودیم، این همه نابسامانی و آمار بالای بزهكاری و زندانی نداشتیم.

شاهسونی با بیان انیكه گاهی اوقات حاضر هستیم برای بسیاری از بزهكاری‌ها هزینه كنیم، گفت: چند هزار زندانی در كشور داریم كه مجبوریم سه وعده غذا و جای نگهداری آنان را از بیت‌المال دهیم و چقدر نیروهای حفاظتی برای زندان‌ها بگذاریم و ساختمان‌ها بسازیم تا آنان را نگه‌داری كنیم و گاهی اوقات انرژی و نیروی آن‌ها به هدر می‌رود و علی‌رغم همه تلاش‌هایی كه سازمان زندان‌ها برای بالا بردن بهره‌وری زندانیان انجام می‌دهد و اما آنچنان كار جدی نمی‌توان در زندان انجام داد از سوی دیگر وقتی می‌خواهیم یك مركز شبانه‌روزی حفظ قرآن تأسیس كنیم، می‌گویند چرا اینقدر هزینه می‌كنید كه حافظ قرآن تربیت شود و در جواب می‌گوییم حداقلش این است كه یك نفر از آمار زندانیان كم می‌شود ولی متأسفانه خیلی‌ها به این دید به قرآن و مباحث قرآنی نگاه نمی‌كنند.

مدیر مؤسسه قرآنی بیت‌الاحزان حضرت زهرا(س) حدیثی از پیامبر(ص) را یادآور شد و گفت:‌ پیامبر مكرم اسلام(ص) فرمودند هنگامی كه فتنه‌ها بر شما هجوم آورد و عرصه را بر شما تیره و تار و مثل شب ظلمانی كرد و شما هیچ راه و راهبری پیدا نمی‌كردید پس بر شما باد كه به سراغ قرآن بروید و قرآن را چراغ هدایت خود در این ظلمات و فتنه‌ها قرار دهید.

وی ادامه داد: امروز چه فتنه‌ای بالاتر از فتنه‌های سیاسی است كه اكنون كشورمان و جهان اسلام با آن مواجه است. فتنه‌های اقتصادی و تحریم‌ها ظالمانه آمریكا نیز بر كشورمان فشار تحمیل كرده است لذا چه پناهگاهی از قرآن مستحكم‌تر است البته قرآن در كنار اهل بیت(ع) و قرآنی مفسرش اهل بیت(ع) هستند و اهل ذكر كنارش باشند و آیات را به حقیقت تبدیل كنند تا سوءبرداشت‌ها از آن نشود و تفسیر به رأی نكنند.

شاهسونی ابراز امیدواری كرد: خداوند توفیق و دركی به برخی از مسئولان دهد كه این مسئله را درك كنند كه هر میزان برای قرآن هزینه كردند به همان میزان جرائم در ممكلت ما كاسته خواهد شد و زندان‌های ما خلوت‌تر خواهند شد و پرونده‌ها در دادگستر‌ی‌ها كاسته می‌شود و این‌ها دلایلی است كه می‌گوییم باید برای قرآن بودجه گذاشت.

Share