۳۰۲ بازدید انتشار : ۱۶ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۰۰ آخرین ویرایش : ۱۶ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۳۰

حجت الاسلام شاهسونی در برنامه افق رادیو قرآن مطرح کرد:

لزوم نگاه راهبردی مجلس جدید به قرآن/ استقبال کمیسیون فرهنگی

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی بر ضرورت ایجاد آرایش جدید در عرصه‌های فرهنگی و قرآنی کشور تأکید کرد./ این آمادگی در کمیسیون فرهنگی مجلس وجود دارد که تمامی این عزیزان و نخبگان قرآنی در کمیسیون حاضر شده و به صورت مفصل به موضوعات قرآنی بپردازیم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه قرآنی فرهنگی بیت الاحزان حضرت زهرا(س)،  به نقل از رادیو قرآن، برنامه افق روز شنبه، ۱۴ تیرماه با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین مجید نصیرایی، نماینده مردم طبس، فردوس، بشرویه و سرایان و سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با موضوع اولویت‌های اصلی کمیسیون فرهنگی مجلس به ویژه وضعیت فعالیت‌های قرآنی و مناسباتی که در این کمیسیون راجع به فعالیت‌های قرآنی انجام می‌شود، به روی امواج شبکه رادیویی قرآن رفت.

حجت‌الاسلام نصیرایی در مورد فعالیت‌های کمیسیون فرهنگی مجلس به ویژه اولویت‌های اصلی آن از جمله فعالیت‌های قرآنی که در جلسه اول این کمیسیون مطرح شد، اظهار کرد: بعد از اینکه کمیسیون فرهنگی در مجلس جدید شکل گرفته و مقدمات آن طی شد، اعضای کمیسیون متناسب با رویکردهای جدیدی که باید دنبال شود و نیز انتظاراتی که از مجلس در حوزه فرهنگ وجود دارد، موضوعات فراوانی را در دستور کار قرار دادند که پس از بررسی آن‌ها، چند موضوع به عنوان اولویت اصلی درنظر گرفته شد که البته بررسی‌های کمیسیون در این زمینه ادامه خواهد داشت و از همه عزیزانی که در حوزه‌های فرهنگی فعالیت داشته و دارند نیز تقاضا داریم که در آغاز کار کمیسیون فرهنگی به ما کمک کنند.

وی ادامه داد: اولویت‌هایی که در جلسه اول کمیسیون فرهنگی مجلس درنظر گرفته شد، با توجه به نگاه مقام معظم رهبری به مسائل فرهنگی دیده شده است. این اولویت‌ها شامل مسئله خانواده و موضوع جمعیت، فضای مجازی و موضوع موازی‌کاری سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی است که هر کدام بودجه و برنامه‌های مختلفی برای خود دارند که باید در این زمینه اقدام اساسی جهت وحدت رویه برنامه‌ها و جلوگیری از موازی‌کاری‌ها ایجاد شود.

نصیرایی بیان کرد: امروز در گام دوم انقلاب و براساس مأموریت‌های جدید فرهنگی، نیاز به آرایش جدید در عرصه فرهنگی داریم و متناسب با اهدافی که قرار است تا در گام دوم انقلاب دنبال کنیم، مهمترین رسالت انقلاب، نظام و نهادهای فرهنگی این است که باید به رسالت خود در رابطه با برپایی تمدن نوین اسلامی به درستی عمل کنند.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس تصریح کرد: این آرایش جدید که بدان اشاره شد، ممکن است که حتی در مأموریت‌های نهادهای فرهنگی ایجاد شود و برای مثال ممکن است که مأموریت چند نهاد در یکدیگر ادغام شده و امور فرهنگی نهادهای مختلف نیز تغییر کند. در همین حوزه یکی از مهمترین موضوعات، فرهنگ دینی و مسئله فعالیت‌های قرآنی است. در این حوزه انتظارات فراوانی وجود داشته و دارد، اما احساس می‌کنیم که در این زمینه آن‌طور که باید و شاید، خوب وارد نشده‌ایم.

اولویت‌های فرهنگی و قرآنی کشور

در ادامه این برنامه، حجت‌الاسلام شاهسونی، مدیر مؤسسه بیت‌الاحزان حضرت زهرا(س) در تماس تلفنی با برنامه، به بیان نقطه نظرات خود در رابطه با اولویت‌های فرهنگی و قرآنی کشور پرداخت و گفت: امیدوار هستیم با آغاز به کار مجلس جدید، شاهد شکوفایی در فعالیت‌های قرآنی کشور باشیم. به نظر بنده راهبرد مجلس در فعالیت‌های قرآنی باید سخنان و دستورات مقام معظم رهبری در رابطه با این فعالیت‌ها همچون سخنان ایشان در رابطه با تربیت ۱۰ میلیون حافظ قرآن و ... باشد.

وی افزود: مجلس باید طبق سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی که فرمودند «فعالیت‌‎های قرآنی از جمله فعالیت‌های راهبردی در کشور هستند»، به بحث قرآن با عنوان یک راهبرد نگاه کند. امروز هر مشکلی که در عرصه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و ... در کشور وجود دارد، به دلیل عدم توجه به قرآن است. مشکل بزرگ این است که امروز قرآن در حاشیه قرار گرفته است که البته با آغاز بکار مجلس جدید این انتظار و امید می‎رود که توجه ویژه‌ای به امر قرآن شود.

شاهسونی با بیان اینکه متأسفانه جایگاه قاریان، حافظان و مؤسسات قرآنی در جامعه تعریف نشده و ایشان منزلت اجتماعی ویژه‌ای ندارند، گفت: پیامبر اکرم(ص) قرآنیان را در همه امور در اولویت قرار می‌دادند. مجلس شورای اسلامی باید قوانین حمایتی مانند اولویت استخدام حفاظ در امور اداری، بیمه فعالان قرآنی، معافیت یا کاهش خدمت سربازی برای حافظان را به سرعت پیگیری کند. متأسفانه ساختار فعالیت‌های قرآنی، ساختار مناسبی نیست و اتحادی در این میان وجود ندارد. اگر مجلس به این موضوع ورود پیدا کند و ساختار جدید فعالیت‌های قرآنی در کشور شکل گیرد، اتفاق بزرگی در کشور رخ داده است.

مباحث محتوایی؛ مهمترین اولویت در امور قرآنی

در ادامه، حجت‌الاسلام نصیرایی ضمن تشکر و قدردانی از سخنان حجت‌الاسلام شاهسونی اظهار کرد: بنده اعلام می‌کنم که این آمادگی در کمیسیون فرهنگی مجلس وجود دارد که تمامی این عزیزان و نخبگان قرآنی در کمیسیون حاضر شده و به صورت مفصل به موضوعات قرآنی بپردازیم. اگر قرار باشد نظام‌مندی و شکل جدیدی برای فعالیت‌های قرآنی تعریف کنیم، باید به این موضوعات توجه کنیم.

وی بیان کرد: مهمترین مسئله در رسیدگی به امور قرآنی، پرداختن به مباحث محتوایی قرآن است؛ چراکه اگر به درستی به امر تثبیت محتوای قرآنی در جامعه می‌پرداختیم، بسیاری از گرفتاری‌هایی که امروز در جامعه اسلامی ما وجود دارد، از بین می‌رفت. متأسفانه به معنای واقعی به سمت معارف قرآنی حرکت نکردیم و حتی هرگاه نیز به فعالیت‌های قرآنی ورود کردیم، گرفتار ظواهر شده‌ایم. امروز باید محتوای قرآنی را در امور مختلف جامعه وارد کنیم. دغدغه اصلی ما باید این باشد که قرآن به معنی واقعی کلمه تبدیل به مرجعی شود که همه امور را با آن بسنجیم.

نصیرایی تصریح کرد: با وجود اینکه امروز اولویت اصلی مجلس جدید، برداشتن بار از دوش اقشار ضعیف جامعه در حوزه معیشت است، اما این مسئله با پرداختن به امور قرآنی و فرهنگی و اینکه کمیسیون‌های تخصصی ما نگاه فرهنگی و قرآنی داشته باشند، منافاتی ندارد. ان‌شاءالله به این سمت خواهیم رفت که در همه امور کشور به ویژه امور فرهنگی با نگاه قرآنی پیش برویم.

وی در ادامه در رابطه با موضوع تعارض فعالیت‌های کمیسیون فرهنگی مجلس با شورای عالی انقلاب فرهنگی که شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور نیز زیر نظر آن فعالیت می‌کند، اظهار کرد: امروز نیاز به یک هوای تازه در موضوعات فرهنگی به ویژه نهادهای مربوط به این حوزه داریم. یکی از موضوعاتی که در رویکرد جدید کمیسیون فرهنگی وجود دارد، برگزاری نشست‌های مشترک با نهادها و مجموعه‌های همسو همانند شورای توسعه فرهنگ قرآنی خواهد بود.

در ادامه سیدمحسن موسوی بلده، پیشکسوت قرآنی کشور نیز در تماس تلفنی با برنامه، طی سخنانی بیان کرد: انتظاراتی که از کمیسیون فرهنگی می‌رود، همان انتظاراتی است که رهبر معظم انقلاب اسلامی در مسائل قرآنی به عنوان تنهاترین سردار این حوزه، از قرآنیان کشور دارند. به عقیده بنده انتظار رهبر انقلاب در راستای انتظار خداوند متعال از اعضای کمیسیون فرهنگی است که طبق سیره پیامبر(ص) که خواندن قرآن بر ایشان واجب بود، با قرآن انس داشته باشند و این مسئله نیز نشان‌دهنده آن است که هرچقدر مسئولیت در جامعه اسلامی بالاتر می‌رود، لزوم انس با قرآن برای مسئولان نیز بیشتر می‌شود.

وی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی در مورد جاری و ساری شدن امر قرآن در جامعه، بیان کرد: کمیسیون فرهنگی باید با ساختار و ایده‌های جدید نسبت به پیاده کردن بحث انس با قرآن در بین تک تک آحاد ملت کوشش کند و نهادهایی مانند آموزش و پرورش و صدا و سیما را که می‌توانند این زمینه را ایجاد کنند، موظف به انجام این برنامه و پاسخگویی کند. همچنین، این کمیسیون می‌تواند با حل اختلافات موجود میان برخی از نهادهای قرآنی، زمینه برای دستیابی به این موضوع را بیش از پیش فراهم کنند.

در ادامه، حجت‌الاسلام نصیرایی طی سخنانی اظهار کرد: متأسفانه در حوزه فعالیت‌های قرآنی، کشور متولی واحدی که صفر تا صد همه موضوعات را برنامه‌ریزی کند و بتوان نتیجه این برنامه‌ها را از آن مطالبه کرد، وجود ندارد و جای این مسئله در جامعه قرآنی خالی است. برداشت ما این است که در این حوزه به هدف اصلی که بنا بود برسیم، دست پیدا نکرده‌ایم. امروز در حوزه مباحث قرآنی نهادهای مختلفی وجود دارند که خود را متولی امر قرآن می‌دانند.

وی با بیان اینکه هدف اصلی ما رسیدن به تدبر در قرآن در سطح آحاد جامعه است، اظهار کرد: یکی از ضعف‌هایی که در این زمینه وجود داشته و دارد، حوزه نظارت است که باید به جد پیگیری شود. البته نظارت به معنای مچ‌گیری نیست، بلکه منظور حسن اجرای قوانین است که باید در دوره جدید به صورت خیلی جدی به آن پرداخته شود.

Share