۱۷۳ بازدید انتشار : ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۳ آخرین ویرایش : ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۳

حجت الاسلام شاهسونی در گفتگو با ایکنا از فارس:

قرآن را ‌فقط برای سطح پایین جامعه معرفی كرده‌ایم/ اصلاحات را از فرهیختگان آغاز كنیم

عضو شورای توسعه فرهنگ قرآنی كشور با بیان اینكه قرآن را در سطح پایین جامعه معرفی كردیم نه برای قشر فرهیختگان، گفت: ما مسیر را وارونه رفته‌ایم و باید از بالا و قشر فرهیختگان اصلاحات را انجام دهیم.

حجت‌الاسلام علیرضا شاهسونی، مدیر مؤسسه قرآنی بیت‌الاحزان حضرت زهرا(س)، در گفت‌وگو با ایكنا از فارس، با اشاره به دستاوردهای قرآنی انقلاب اسلامی گفت: در طی این ۴۰ سال ما موفق شدیم یكسری نیروهای خوب قرآنی را تربیت كنیم و زیرساخت‌هایی هم آماده كنیم اما هنوز آن تحول قرآنی كه باید در كشور رخ دهد، قطعاً انجام نشده است.

هنوز قرآن به سبد كالای زندگی مردم اضافه نشده است
وی افزود: ما می‌توانیم صرفاً بگوییم مقداری زیرساختی كار كرده‌ایم و كارهای ما به سطح عمومی جامعه آن‌چنان كشیده نشده است یعنی قرآن به سبد كالای زندگی مردم اضافه نشده است و ما نتوانستیم نقش قرآن در زندگی را به مردم نشان دهیم و حضور آن را حفظ كنیم و امیدواریم كه بتوانیم در این زمینه كارهایی را انجام دهیم.
شاهسونی اظهار كرد: ما در مباحث قرآنی و تبلیغ و ترویج و آموزش قرآن آن بیشتر به افرادی پرداختیم كه عموم جامعه هستند و به فرهیختگان نپرداختیم،‌ بیشتر دانش‌آموزان را در نظر گرفتیم تا معلمان و مدیران و بیشتر خانم‌های خانه‌دار تا مهندسان، پرستارها و دكترها و غیره.

لزوم سرمایه‌گذاری برای تفسیر و تدبر قرآن
وی ادامه داد: باید بر روی تفسیر، حفظ و تدبر قرآن كریم سرمایه‌گذاری كنیم و آن را به اقشار فرهیخته جامعه منتقل كنیم كه بدین طریق قطعاً شاهد توسعه فعالیت‌های قرآنی خواهیم بود.
شاهسونی همچنین گفت: این نكته را باید مدنظر قرار دهیم كه اگر مدیر یك مدرسه حافظ قرآن شده و قرآنی باشد،‌ كل آن مدرسه قرآن خواهد شد و دغدغه فعالیت‌های قرآنی در آن به وجود می‌آید و تلاش می‌كند تا مدرسه خودش را به سمت فعالیت‌های قرآنی سوق دهد.
عضو بنیاد بین‌المللی حفظ قرآن ادامه داد: اگر همین مدیر، روحیه قرآنی نداشته باشد، هر چقدر بخواهیم دانش‌آموزان مدرسه را به سمت فعالیت‌های قرآنی تشویق كنیم، فایده ندارد و تا زمانی كه مدیر هنوز متقاعد نشده كه باید برای قرآن كاری انجام شود، حتی اگر كاری در آنجا انجام شود، كارهای جزئی و محدود خواهد بود.

مردم شبیه رهبران خود خواهند شد
وی حدیثی از حضرت علی(ع) را یادآور شد و گفت: مولای متقیان حضرت علی(ع) فرمودند مردم بیش از آنكه به پدرانشان شباهت داشته باشند، به رهبرانشان شباهت دارند؛ رهبر در یك مدرسه، مدیر آن مدرسه است و در یك كلاس، معلم و در یك پادگان، سردار و امیر آن پادگان رهبر است و مسلماً زیر دستان آن‌ها به رهبران خود نگاه می‌كنند و هر طور كه آنان باشند، خواهند بود.

مسیر را وارونه رفتیم
شاهسونی اظهار كرد: ما در این مسیر وارونه رفتیم و به جای اینكه از بالا اصلاحات جامعه را انجام دهیم، آمده‌ایم از كف و پایین می‌خواهیم اصلاح كنیم در صورتی كه باید اول قشر فرهیختگان را اصلاح كنیم و قطعاً طبقات پایین جامعه هم به سمت قرآن كشانده خواهند شد.

Share