۳۰۱ بازدید انتشار : ۲۵ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۲۹ آخرین ویرایش : ۲۵ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۲۹

نداف اعلام کرد:

همه چیز درباره آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن در فارس

رئیس گروه قرآن و عترت اداره‌كل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس به تشریح جزئیات برگزاری هفدهمین دوره آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن در این استان پرداخت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه قرآنی فرهنگی بیت الاحزان حضرت زهرا(سلام الله علیها) به نقل از ایکنا، احمدرضا نداف، رئیس گروه قرآن و عترت اداره‌كل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس روز گذشته، ۲۴ دی‌ماه در نشست خبری با خبرنگاران در شیراز به تشریح جزئیات هفدهمین آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن كریم پرداخت و گفت: این آزمون با همكاری ۱۶ دستگاه اجرایی توسط وزارت ارشاد، سازمان اوقاف و وزارت آموزش و پرورش اجرا می‌شود.

وی با اشاره به اهداف برگزاری این آزمون افزود: تقویت وحدت و انسجام برنامه و فعالیت‌های سازمان‌ها و نهادهای قرآنی کشور، سنجش و ارزیابی کمی و کیفی عملکرد آموزشی مدارس، مؤسسات و مراکز قرآنی کشور، ایجاد انگیزه در میان عموم مردم جامعه به ویژه نوجوانان و جوانان برای فراگیری معارف قرآن و عترت، استانداردسازی و جهت دهی آموز‌ه‌های قرآن و عترت در مدارس، مؤسسات و مراکز قرآنی سراسر کشور از جمله اهداف برگزاری این آزمون هستند.
نداف همچنین شناسایی و معرفی نخبگان و استعداد های درخشان قرآنی به ویژه در گروه سنی نوجوانان و جوانان و به‌روزرسانی و تکمیل بانک جامع اطلاعات قرآنی کشور در رشته‌های مختلف آموزش قرآن و عترت را از دیگر اهداف برگزاری این آزمون برشمرد.
رئیس گروه قرآن و عترت ارشاد فارس با بیان اینكه آزمون مذكور در سه بخش كتبی، شفاهی و الكترونیك برگزار می‌شود، گفت:‌ آزمون كتبی به‌صورت همزمان و سراسری در تاریخ ۹ اسفندماه امسال و به‌همت اداره‌كل ارشاد و با نظارت سازمان اوقاف اجرا می‌شود.
وی ادامه داد: آزمون شفاهی نیز طی روزهای ۱۱ تا ۱۸ اسفندماه در بقاع متبركه و مساجد و حسینیه‌های سراسر استان به‌همت سازمان اوقاف و با نظارت وزارت ارشاد برگزار خواهد شد.
نداف زمان برگزاری آزمون الكترونیك را روزهای اول و دوم اسفندماه اعلام كرد و گفت: این آزمون در سه رشته سبك زندگی و سیره معصومین، ترجمه و مفاهیم قرآن و روخوانی قرآن كریم اجرا می‌شود كه متقاضیان جهت دریافت منابع این رشته‌ها می‌توانند به ترتیب به سامانه‌های مجازی نورالمجتبی، واژه‌های آسمانی و حم مراجعه كنند.
رئیس گروه قرآن و عترت ارشاد فارس با بیان اینكه امسال این آزمون دارای تفاوت‌هایی با آزمون‌های سال گذشته دارد، گفت: در سال‌های گذشته این آزمون تنها به همت وزارت ارشاد اجرا می‌شد و از سال گذشته این آزمون به‌صورت مشترك وزارت ارشاد و سازمان اوقاف اجرا شد كه در استان فارس قریب ۱۷ هزار نفر در آن مشاركت كردند.
وی ادامه داد: امسال وزارت آموزش و پرورش نیز به عنوان مجری در این آزمون مشاركت دارد، بدین ترتیب این وزارتخانه تنها آزمون جزء ۳۰ دانش‌آموزان و فرهنگیان را در قالب اجرای طرح ۱۴۵۲ (بشارت) برگزار می‌كند.
نداف بیان كرد: امسال سه گروه امتحانی در ۱۸ رشته كه ۸ رشته شامل حفظ قرآن، ۷ رشته شامل مفاهیم قرآن و ۳ رشته شامل آزمون الكترونیك برای این آزمون در نظر گرفته شده است.
رئیس گروه قرآن و عترت ارشاد فارس ادامه داد: رشته حفظ شامل حفظ جزء اول، ۳ جزء اول، ۵ جزء اول، ۱۰ جزء اول، ۱۵ جزء اول، ۲۰ جزء اول حفظ كل و رشته مفاهیم شامل ترجمه و مفاهیم قرآن، تدبر در قرآن، تفسیر قرآن، معارف و حفظ موضوعی قرآن کریم، معارف و حفظ احادیث نهج‌البلاغه، مفاهیم نهج‌البلاغه و مفاهیم صحیفه سجادیه است.
وی با بیان اینكه تمام كارهای مربوط به این آزمون به‌صورت ستادی و با همكاری مشترك این سه دستگاه اجرا می‌شود، گفت: در تمام شهرستان‌ها نیز به همین منوال آزمون اجرا می‌شود.
نداف در پایان با تصریح اینكه مهلت ثبت‌نام در این آزمون تا ۳۰ دی‌ماه جاری است، گفت: همچنین مهلت ثبت نام و مشاهده دوره آموزشی برای رشته‌های الکترونیکی تا پایان بهمن‌ماه اعلام شده است.

Share