۳۸۶ بازدید انتشار : ۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۲۰ آخرین ویرایش : ۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۴۱

خسروی اعلام کرد:

دستورالعمل آزمون سراسری حفظ قرآن/ نام نویسی از 5 دی ماه + دستورالعمل

مدیرکل دفتر آموزش معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد ضمن اعلام خبر ابلاغ دستورالعمل اجرایی آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن، به مشارکت چهار دستگاه در این برگزاری این آزمون پرداخت و گفت: ثبت‌نام برای حضور در این آزمون از روز پنجم دی‌ماه آغاز خواهد شد و تا پایان این ماه ادامه خواهد داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه قرآنی فرهنگی بیت الاحزان حضرت زهرا (سلام الله علیها) به نقل از ایکنا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدعلی خسروی، مدیرکل آموزش معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با بیان ابلاغ دستورالعمل اجرایی آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم، گفت: این دستورالعمل در روزهای گذشته به تمامی استا‌ن‌ها ابلاغ شده است تا مقدمات کار برای برگزاری مطلوب آزمون به بهترین شکل ممکن فراهم شود.

نقطه قوت آزمون
وی درباره نقطه قوت دوره جدید آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن، گفت: سعی شده است تا مشارکت و هم‌افزایی که سال گذشته با یک نهاد ایجاد شده بود توسعه یابد و دو نهاد دیگر به منزله اضلاع دیگر مشارکت کنند. بر همین اساس دوره جدید با مشارکت چهار دستگاه شامل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان اوقاف و امور خیریه، وزارت آموزش و پرورش و شبکه قرآن و معارف سیما برگزار می‌شود.

حفظ جزء ۳۰؛ کار ویژه آزمون امسال
همچنین خسروی به توجه ویژه به حفظ جزء سی قرآن در راستای طرح ملی حفظ پرداخت و بیان کرد: با توجه به ابلاغ سیاست‌های ستاد راهبری طرح ملی حفظ قرآن به تمامی دستگاه‌ها و نهادهای قرآنی به منظور در اولویت قرار دادن این طرح ملی با محوریت طرح بشارت ۱۴۵۲، ما نیز در دوره جدید آزمون سراسری رشته حفظ جزء سی را در حکم کار ویژه آزمون سال جاری در نظر گرفته‌ایم.
مدیرکل آموزش معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد در بخش دیگری از این گفت‌وگو، تقویت وحدت و انسجام برنامه‌ها و فعالیت‌های سازمان‌ها و نهادهای قرآنی کشور را از جمله اهداف برگزاری این آزمون دانست و تصریح کرد: ایجاد انگیزه در میان عموم به ویژه نوجوانان و جوانان و سنجش و ارزیابی کمی و کیفی عملکرد آموزشی مدارس، مؤسسات و مراکز قرآنی کشور از دیگر اهداف برگزاری آزمون سراسری حفظ قرآن است. همچنین با برگزاری این آزمون، گام‌هایی در راستای شناسایی و کشف استعدادهای درخشان قرآنی برداشته می‌شود.

رشته‌های آزمون
وی به بیان جزئیات زمانی آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن پرداخت و گفت: این آزمون در سال جاری در سه گروه امتحانی و در قالب ۱۸ رشته شامل گروه حفظ قرآن با هشت رشته، گروه مفاهیم و معارف قرآن و اهل بیت(ع) با هفت رشته و گروه آموزش‌های الکترونیک با سه رشته برگزار می‌شود. در این دوره علاوه بر آزمون حفظ و مفاهیم، رشته‌های بخش مفاهیم شامل رشته‌های تفسیر قرآن، معارف و حفظ موضوعی قرآن و معارف و حفظ احادیث نهج‌البلاغه در حکم مرحله مقدماتی رشته‌های معارفی مسابقات سازمان اوقاف محسوب می‌شود.

برنامه زمانی
مدیرکل آموزش معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد افزود: ثبت‌نام برای حضور در این آزمون از روز پنجم دی‌ماه آغاز می‌شود و تا پایان دی‌ماه از طریق پایگاه www.quranedu.ir ادامه خواهد داشت.
خسروی با تأکید بر اینکه زمان برگزاری آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن اسفندماه سال جاری براساس جدول زمانی در نظر گرفته شده خواهد بود، بیان کرد: آزمون رشته‌های الکترونیک روزهای چهارشنبه و پنجشنبه، اول و دوم اسفندماه؛ آزمون رشته‌های کتبی روز پنجشنبه، ۹ اسفندماه و آزمون رشته‌های شفاهی نیز در دو نوبت ویژه گروه‌های سنی مختلف برگزار می‌شود.

شرایط ثبت‌نام
وی در ادامه درباره شرایط ثبت‌نام در این آزمون نیز بیان کرد: شرکت در تمامی رشته‌های آزمون برای تمامی داوطلبان بدون هیچ محدودیت سنی آزاد است. با توجه به برگزاری طرح بشارت با محوریت جزء سی قرآن به صورت ملی و سراسری، تمامی متقاضیان می‌توانند علاوه بر انتخاب یک رشته از گروه‌های سه‌گانه آزمون، در یکی از سطوح رشته حفظ جزء سی قرآن نیز ثبت‌نام کنند.
همچنین خسروی درباره نحوه برگزاری آزمون اذعان کرد: آزمون رشته حفظ کل برای داوطلبان به صورت دو مرحله‌ای کتبی و شفاهی برگزار می‌شود. همان طور که گفته شد مرحله کتبی ۹ اسفندماه به صورت همزمان در سراسر کشور و مرحله شفاهی نیز برای افرادی که موفق به کسب حدنصاب قبولی در آزمون کتبی شوند برگزار می‌شود. زمان برگزاری آزمون شفاهی نیز در بازه زمانی ۱۱ تا ۱۶ اسفندماه خواهد بود.
مدیرکل آموزش معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد با تأکید بر اینکه تمامی عوامل برگزاری آزمون سراسری حفظ قرآن در استان‌ها و شهرستان‌ها از حضور در آزمون منع شده‌اند، گفت: این افراد در صورت تمایل می‌توانند در گروه رشته‌های الکترونیکی آزمون حضور داشته باشند.
خسروی در پایان درباره محل برگزاری آزمون‌های بخش کتبی نیز گفت: این آزمون در تمامی شهرهایی که تعداد داوطلبان آن حداقل ۳۰ نفر باشد برگزار می‌شود. ضمن اینکه فهرست نهایی مراکز محل برگزاری آزمون همزمان با تاریخ صدور کارت ورود به جلسه اطلاع‌رسانی خواهد شد.

دریافت دستور العمل

Share