انتشار : ۱۱ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۲۱ آخرین ویرایش : ۱۱ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۲۱

در راستای تحقق طرح فارس، قطب قرآنی کشور

طرح های مؤسسه بیت الاحزان جهت تبدیل فارس به قطب قرآنی کشور

طرح فارس، قطب قرآنی كشور برای نخستین بار از سوی مؤسسه قرآنی- فرهنگی بیت الاحزان حضرت زهرا (س) در قالب یک نامه چهار صفحه ای با ذكر مواردی از نقاط قوت و ظرفیت های این مؤسسه و استان فارس برای تبدیل شدن به قطب قرآنی كشور در تاریخ 30 خرداد ماه 92 به اداره كل فرهنگ وارشاد اسلامی استان فارس و دفتر نماینده ولی فقیه در این استان تقدیم شد و خوشبختانه در ماه های اخیر شاهد تلاش مسئولین برای اجرایی کردن این طرح بوده ایم.

مؤسسه قرآنی فرهنگی بیت الاحزان حضرت زهرا (سلام الله علیها) با 18 سال فعالیت فرهنگی و قرآنی موفق به تربیت 1000 حافظ کل قرآن کریم شده است. لازم به ذکر است این مؤسسه هم اکنون 5 مدرسه شبانه روزی حفظ و تفسیر یک ساله کل قرآن کریم را برای گسترش فرهنگ قرآنی راه اندازی نموده است و با توجه به تربیت نزدیک به 600 مربی و معلم قرآنی آذری و عرب زبان در سال هاي گذشته، اكنون ظرفيت تربيت 1000 حافظ كل قرآن كريم  از کشور های ترک و عرب زبان جهان اسلام و ایران اسلامی را دارا مي باشد بدیهی است این مهم می تواند مهم ترین گام جهت تبدیل استان فارس به قطب قرآنی کشور باشد. اما متأسفانه مشکلات مالی و مکانی اجازه اجرایی نمودن این مهم را با مشکل مواجه ساخته است.

با عنایت به اینکه مسئولین استان در نظر دارند استان فارس را به عنوان قطب قرآنی کشور  معرفی نمایند و قطعا موفقیت در این امر منشأ خیرات و برکات برای مردم این خطه از ایران اسلامی خواهد بود و با توجه به اینکه در سال های گذشته فعالیت های درخور توجه ای در زمینه فعالیت های قرآنی – فرهنگی صورت گرفته است؛ چندین طرح که برخی از آن ها از سوی این مؤسسه دنبال می شود برای بهبود فضای قرآنی، فرهنگی و گسترش آموزه های قرآنی در استان فارس ارئه می گردد.

1- تأسیس دانشگاه بین المللی حفظ و تفسیر قرآن در استان فارس

تأسيس اين دانشگاه ها يكي از مهم ترین اولویت ها برای تحقق منویات مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) مبنی بر تربیت ده میلیون حافظ قرآن است. در استان فارس قطعاً این امر در کنار جذب دانشجویان خارج از کشور نقش مهمی در گسترش فعالیت های قرآنی در جهان اسلام خواهد داشت. مؤسسه از سال گذشته پیگیر احداث دانشگاه حفظ و تفسیر قرآن ( دانشگاه علمي كاربردي) مي باشد و حتی قطعه زمینی در روستاي قرآن آباد ايران برای احداث آن در نظر گرفته شده است.

2- تاسیس پادگان های سرباز حافظ

با توجه به اینکه بسیاری از عزیزان که موفق به کسب کارت پایان خدمت شده اند بر این اعتقاد هستند که دوران خدمت سربازی از اوقات مشمولین استفاده مطلوب نمی شود استفاده از مشمولین مشتاق و علاقمند برای حفظ کل قرآن كريم و اهداء کارت پایان خدمت به آنها نیز می تواند کمک شایانی به گسترش فرهنگ قرآن نمايد.

3- توسعه مدارس شبانه روزی حفظ و تفسیر یک ساله کل قرآن کریم

بر اين باوريم گسترش این مدارس در استان فارس مي تواند فارس را به عنوان  محور و پایگاه قرآن كريم ايران و جهان تشیع معرفي نمايد. جذب قرآن آموز از کشورهای دیگر نیز از مزایای دیگر مدارس شبانه روزی است. به عنوان مثال در سال تحفیظی 93 – 1392 قرآن آموزاني از کشور های اندونزی، افغانستان و عراق نیز در دوره آزمایشی حفظ و تفسیر یک ساله کل قرآن کریم  مدارس شبانه روزی  بیت الاحزان حضور داشتند. در سال 1391 کلنگ مدرسه شبانه روزي حفظ و تفسير كل قرآن كريم در قطعه زمینی به مساحت 10000 متر مربع در دهستان خیر از توابع شهرستان قرآنی استهبان توسط حجت الاسلام حمید محمدی، معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد اسلامی زده شد. اميدواريم با مساعدت هاي مسئولين، ساخت این مدرسه در دست اقدام قرار گیرد. (با توجه به آن که مؤسسه از سال 1380 اقدام به راه اندازی مدارس شبانه روزی و تربیت حافظان قرآن كريم نموده است؛ یکی از اولویت های بیت الاحزان حضرت زهرا (سلام الله علیها) گسترش مدارس شبانه روزی مي باشد.)

4- ساخت حوزه علمیه سفیران حافظ قرآن

 قطعه زمین 20000 متر مربعی از سوی یکی از خیرین روستای قرآن آباد ایران براي ساخت حوزه علميه وقف شده است و پیگیری هایی نیز از سوی مؤسسه صورت گرفته است و اكنون برای پیگیری این مهم  نیازمند تخصیص اعتبارات مالی می باشیم.

5-  گسترش توريسم و راه اندازی تورهای گردشگری مذهبی، قرآنی و زیارتی در استان فارس

با توجه به بافت تاريخي- فرهنگي و تمدني استان فارس و همچنين جذابيت هاي طبيعي در استان و رونق صنعت توريسم در جهان كنوني اين مهم نيز مي تواند سهم شاخصي در تبديل استان فارس به قطب قرآني كشور داشته باشد. بازدید از حرمین شاهچراغ و سید علاالدین حسین (علیهم السلام) ، دروازه قرآن، حافظيه (حافظ قرآن)، آرامگاه سعدی، امامزاده اسماعیل فسا، آرامگاه میرزا احمد نی ریزی، امامزاده پيرمراد، مدارس شبانه روزی حفظ و تفسير يك ساله كل قرآن كريم اين مؤسسه  و اجرای مسابقات حفظ در این مدارس و بازدید از روستاي قرآن آباد ایران از توابع استهبان فارس براي اين طرح پيشنهاد مي شود. برای جذب کمک های مالی و معرفی استان فارس به عنوان قطب قرآن کشور این مهم می تواند به شناساندن استان به مردم کشور کمک شایانی نمايد.

چنان چه مساعدت و کمک هایی در نظر گرفته شود با استقرار گروهی از حافظان قرآن و اجرای برنامه حفظ قرآن طبق برنامه ریزی می توان آرمگاه حافظ را به عنوان «حافظ قرآن» معرفی کرد.

6- تلاش برای احداث شهرک حافظان قرآن در استان فارس

این امر نیز از سال های گذشته در دهستان خیر از توابع شهرستان قرآنی استهبان در دستور کار مسئولین مؤسسه بیت الاحزان قرار گرفته است و متأسفانه با عدم مساعدت برخی از مسئولین  ارگان های دولتی  روبرو شده است.

7- احداث و ساخت پارک های قرآنی در شیراز

برای رفاه و ایجاد طراوت و همچنین انس عمومي مردم با کلام وحی می توان با احداث پارک های قرآنی در شهر شیراز علاوه بر توسعه عمرانی به بهبود وضعیت فرهنگی شهر شیراز كمك نمود.

8- حمایت از وب سايت ها و نشریات قرآنی استان

معتقديم با توجه به تهاجم فرهنگی غرب علیه تمدن اسلامی، تلاش های فرهنگی باید با تلاش مضاعفی در کشور دنبال شود. فارس مي تواند در زمينه چاپ جرايد قرآني و راه اندازي وب سايت هاي علمي- پ‍ژوهشي قرآني بر محوريت قرآني خود بيافزايد. اين مؤسسه كه از سال هاي گذشته اقدام به انتشار نشریه نورالثقلین مي نمود متأسفانه از سال گذشته با بروز مشکلات مالی موفق به انتشار اين نشريه نشده است.

9- کاربردی نمودن طرح «قرآن در فضا» در فرودگاه های استان

با توجه به اینکه در فرودگاه ها خواص و افراد متنفذ اقتصادی، سیاسی، مذهبی در رفت و آمد هستند اجرای این طرح و معرفی نکات ناشناخته علوم قرآنی برای خواص، قشر مهمی از جامعه را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

10- احداث دهکده توریستی سنتی زیارتی قرآنی محمد رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) بین پاسارگاد و تخت جمشید

این طرح که در سال 1386 از سوی این مؤسسه به دولت پيشنهاد شد، یکی از مصوبه های سومین سفر هیئت دولت نهم به استان فارس است و متأسفانه تاکنون مسکوت مانده است.

11- گسترش مهد و پیش دبستانی و مدارس قرآن محور در استان

جا دارد در این بخش از همکاری وزارت آموزش و پرورش با مؤسسه قرآنی- فرهنگی بیت الاحزان تشکر نماييم. در سال تحصیلی 93-92 نزدیک به 5000 هزار کودک در مهد و پیش دبستانی های این مؤسسه تحت تعلیم و تربیت قرار گرفته اند. برای گسترش فرهنگ قرآن در جامعه ذکر این نکته ضروری است که قرآن آموزان باید از سنین پایین تحت تعلیم قرار گيرند.

12- تبدیل دهستان خیر و روستای قرآن آباد ایران به منطقه گردشگری- مذهبی

با توجه به اینکه مدارس شبانه روزی حفظ و تفسیر یک ساله کل قرآن كريم برای اولین بار در کشور در این منطقه فعالیت خود را آغاز نموده است و إن شاءالله قرآن آباد ایران با دارا بودن 36 طلبه و روحاني، حفاظ دارای مقام های متعدد بین المللی و 53 حافظ کل قرآن کریم به زودی برای اولین بار به ندای رهبر انقلاب جهت تربیت ده میلیون حافظ بر اساس تقسیم بندی جمعیتی لبیک خواهد گفت. همچنین بودن آستان امامزاده شاه عبدالعظیم (علیه السلام) در اين دهستان نیز مي تواند به این مهم کمک شاياني نماید.

13- معابر اصلی و ورودی و خروجی های شهرها و تمامی خیابان ها و کوچه های شهرهای استان به نشانه ها و آیات قرآن کریم مزین و نورانی شود

ساخت تندیس ها و یادمان های مشاهیر قرآنی و قرار دادن در پارک قرآنی و معابر اصلی شهر نیز می تواند مفید به فایده باشد.

14- ساخت فروشگاه های قرآنی برای عرضه محصولات مذهبي و قرآنی برای عموم مردم

راه اندازي فروشگاه عرضه محصولات فرهنگي و قرآني نيز در درازمدت مي تواند در زمينه  اشتغال زايي در استان و معرفي فارس به عنوان قطب قرآني كشور كمك نمايد.

 امید که در آینده نزدیک شاهد تبدیل استان فارس به محور و قطب قرآنی کشور باشیم.

إن شاء الله...

Share
0
عاشق قران ۲۵ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۳۷

با سلام
بيت الاحزان شعبه لارستان قسمت خواهران به علت كمبود بودجه از داشتن مربي محروم مي باشد با توجه به نبودن مراكز قران اموزي رسمي در اين شهرستان لطفا در اين مورد اقدام نماييد

فاطمه ۲۱ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۲۹

سلام،مدرسه استهبان هم مثل مدارس دیگه تا آخر خرداد ماه تمدید شده یا نه؟
با سلام
مهلت ثبت نام مدارس استهبان به پایان رسیده است.

فاطمه ۲۱ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۲۱

سلام خواهش میکنم مهلت ثبت نام را تا آخر خرداد تمدید کنید.
با سلام
ان شاء الله سال آینده.

عاصی ۱۱ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۴۰

سلام علیکم
احسنت به شیخ علیرضا شاهسونی ان شاءالله که تمام این طرح های بیت الاحزان اجرایی بشه .
جای بسی تاسف هست برای دولتمندان جمهوری اسلامی که چرا برنامه های قرآنی رو در اولویت قرار نمی دن آدم وقتی در یک کشور اسلامی آن هم کار قرآنی و این چیزها رو مشاهده می کنه از درون باید بسوزد.ان شاءالله که گامی موثر در جهت رفع مهجوریت قرآن کریم برداریم سلام ما رو به حاج آقا شاهسونی برسونید التماس دعا.