۴۰۴۶ بازدید انتشار : ۴ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۲۲ آخرین ویرایش : ۴ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۵۲

روایاتی از امام موسی کاظم (علیه السلام)

«و الکاظمین الغیظ و العافین عن الناس و الله یحب المحسنین - آل عمران /134»

 

1- َسَأَلَهُ رَجُلٌ عَنِ الْجَوَادِ فَقَالَ ع إِنَّ لِكَلَامِكَ وَجْهَيْنِ فَإِنْ كُنْتَ تَسْأَلُ عَنِ الْمَخْلُوقِينَ فَإِنَّ الْجَوَادَ الَّذِي يُؤَدِّي مَا افْتَرَضَ اللَّهُ عَلَيْهِ وَ الْبَخِيلَ مَنْ بَخِلَ بِمَا افْتَرَضَ اللَّهُ وَ إِنْ كُنْتَ تَعْنِي الْخَالِقَ فَهُوَ الْجَوَادُ إِنْ أَعْطَى وَ هُوَ الْجَوَادُ إِنْ مَنَعَ لِأَنَّهُ إِنْ أَعْطَاكَ أَعْطَاكَ مَا لَيْسَ لَكَ وَ إِنْ مَنَعَكَ مَنَعَكَ مَا لَيْسَ لَكَ.

مردی از امام موسی کاظم (علیه السلام) در مورد جواد پرسید (جواد یعنی چه؟) حضرت در پاسخ او فرمود: سخن تو دارای دو صورت است، اگر در مورد مخلوقین (انسانها) می پرسی پس (بدانکه) جواد کسی است که آنچه را خداوند بر او واجب نموده به جا بیاورد و بخیل کسی است که در انجام واجبات خود بخل بورزد؛ و اگر منظور تو از جواد، خداوند است، پس (بدانکه) او (خداوند) اگر به کسی چیزی بدهد یا دریغ کند، در هر دو صورت جواد است؛ به خاطر اینکه اگر چیزی به تو بدهد چیزی را داده که مال تو نیست و اگر دریغ کند و ندهد چیزی را دریغ کرده که مال تو نیست.


2- قَالَ لِبَعْضِ شِيعَتِهِ أَيْ فُلَانُ اتَّقِ اللَّهَ وَ قُلِ الْحَقَّ وَ إِنْ كَانَ فِيهِ هَلَاكُكَ فَإِنَّ فِيهِ نَجَاتَكَ أَيْ فُلَانُ اتَّقِ اللَّهَ وَ دَعِ الْبَاطِلَ وَ إِنْ كَانَ فِيهِ نَجَاتُكَ فَإِنَّ فِيهِ هَلَاكَكَ.

امام موسی کاظم (علیه السلام) به یکی از شیعیان خود فرمود ای فلانی: تقوای الهی پیشه کن و حق را بگو اگر چه (فکر می کنی) در گفتن حق هلاکت  تو باشد چرا که نجات تو در گفتن حق است و ای فلانی باطل را رها کن اگرچه (فکر می کنی) نجات تو در آن است اما در حقیقت هلاکت تو در آن (باطل) است.

3- إِيَّاكَ أَنْ تَمْنَعَ فِي طَاعَةِ اللَّهِ فَتُنْفِقُ مِثْلَيْهِ فِي مَعْصِيَةِ اللَّهِ.

امام موسی کاظم (علیه السلام) می فرماید: بر حذر باش از اینکه از هزینه کردن در عبادت خداوند بخل بورزی و دو برابر آن را در راه معصیت او هزینه کنی. (در راه عبادت خداوند هزینه کن تا از هزینه در راه معصیت او در امان باشی.)


4- الْمُؤْمِنُ مِثْلُ كَفَّتَيِ الْمِيزَانِ كُلَّمَا زِيدَ فِي إِيمَانِهِ زِيدَ فِي بَلَائِهِ.

امام موسی کاظم (علیه السلام) می فرماید: مومن مانند دو کفه ترازو است (یک کفه آن ایمان است و کفه دیگر آن بلا و آزمایش) هر چه ایمان او بیشتر شود بلا و آزمایش او نیز بیشتر خواهد شد.

منبع: تحف العقول

Share